Spływy kajakowe Krutynią

Dlaczego warto wybrać się na spływ kajakowy rzeką Krutynią na Mazurach?

Spływ kajakowy rzeką Krutynią, to szansa na zobaczenie perły Mazur. Szlak jest przepiękny, bardzo malowniczo położony. Uczestnicy wezmą udział w niezapomnianej przygodzie, będą mieli możliwość zobaczyć tzw. dziewicze tereny, czyli takie, które nie zostały tknięte ludzką ręką. Cisza, spokój, miły i relaksujący wypoczynek na pięknym łonie natury – to właśnie oferujemy w ramach spływu kajakowego rzeką Krutynią na Mazurach. W naszej ofercie znajdziecie różne rodzaje spływów od organizowanych indywidualnie przez grupowe, a także spływy jednodniowe, spływy weekendowe i spływy wielodniowe. Z pewnością każdy znajdzie wariant idealny dla siebie, swojej rodziny czy też znajomych. Niemałą zaletą rzeki Krutynia jest bogactwo spływów. Cała długość spływu nią to 91 km, sprawia to, że można wybierać różne odcinku dostosowując je do wymagań i oczekiwań uczestników. Atutem jest także dobra baza turystyczna wokół szlaku, w związku z czym nie ma problemu z znalezieniem noclegu czy wypożyczeniem sprzętu. Rzeka Krutynia jest idealnym miejsce zarówno dla amatorów, jak i bardziej doświadczonych kajakarzy. Wybór odpowiednich odcinków, to dla amatorów doskonała okazja do szlifowania swoich umiejętności kajakarskich – zwykle są to jednodniowe spływy. Spływ z nami rzeką Krutynią, to doskonały pomysł na wyjazd integracyjny dla firm, a także szkół. Zajmujemy się całą organizacją zgodnie z Waszymi wytycznymi. Dbamy o to, aby szlak był ciekawy i jego trudność była optymalna dla grupy. Zapraszamy do nas także całe rodziny – zaproponujemy szlak, który ucieszy i małych i dużych. Kajakarstwo, to świetny sposób na spędzenie razem czasu.

Spływy kajakowe na szlaku Krutyni - krótka charakterystyka

Szlak kajakowy Krutyni jest zaliczany do najpiękniejszych szlaków kajakowych nie tylko w Polsce, ale również w Europie. Szlak jest nazywany perłą Mazur, ponieważ jest ciekawy i bardzo urozmaicony. Rzeka przecina Puszczę Pilską i nieustannie zmienia swój charakter Jej płytki, ale wartki strumień, z czasem staje się nizinną urokliwą rzeczką, która wija się zarośli pełnych wodnych ptaków. Po drodze mija się liczne jeziora, na których można cieszyć się wiatrem oraz falą. Wzdłuż rzeki jest dużo stanic wodnych, ośrodków wypoczynkowych, nieco mniej gospodarstw agroturystycznych czy pensjonatów. Spływy kajakowe na szlaku Kturyni, dzięki swojemu bezpiecznemu charakterowi oraz bogatej bazie noclegowej, zwłaszcza we wsi Krutyń, która jest położna na terenie Mazurskiego Parku Krajobrazowego, jest doskonałym wyborem zgłasza dla amatorów kajakarstwa.

Na jakich trasach organizujemy spływy rzeką Krutynią?

Organizujemy spływy na różnych trasach, zarówno jednodniowych, weekendowych, jak i kilku dniowych. Wszystko zależy od wymagań i oczekiwań Klienta. Każdy spływ kończy się przy stanicy wodnej. Trasa jest uzależniona od czasu przeznaczonego na spływ:

 • Spływy jednodniowe – trasy:
  - Krutyń-Ukta – około 14 km
  - Młyn – Ukta – około 10 km
  - Ukta – Nowy Most – około 8 km
  - Ukta – Iznota – około 16 km
 • Spływy weekendowe są organizowane z bazą noclegową w miejscowości Ukta. Pierwszy etap to spływ Krutynia Ukta, który trwa około 4 godzin. Kolejnego dnia odbywa się drugi etap spływu Ukta-Nowy Most mający 8 km, a jeśli są chęci można przedłużyć go do Iznoty, czyli o kolejne 8 km.
 • Spływy tygodniowe – trwają od soboty do soboty, ale dla grup zorganizowanych jest możliwość zmiany terminu. Płyniemy z Ukty do Iznoty przez Rezerwat Pierwos i Krutynię Dolną. Drugi etap to spływ Dłużec – Babięta, płyniemy przez jezioro Białe i Gant, a także Babięcką Strugę. Trzeci etap spływ Babięta – Spychowo przez jezioro Nowy Zdrój, Spychowską Strugę oraz jezioro Spychowskie. W środy etap spływu Spychowo – Zgon, a dla wytrwałych Spychowo – Jezioro Krutyńskie. Kolejny etap obejmuje jezioro Krutyńskie – Ukta, a po drodze można również wpłynąć na jezioro Duś.

Według potrzeb uczestników również możemy zorganizować spływ kajakowych na innych odcinkach.

Jak się przygotować do spływu kajakowego Krutynią?

Do wyruszenia na spływ kajakowy Krutynią nie jest potrzebne jakieś szczególne przygotowywanie się. Nie potrzeba specjalnych umiejętności czy treningu. Najważniejsza jest rozwaga oraz dobry humor, który powinien nam towarzyszyć, żeby maksymalnie odpocząć i zrelaksować się. Należy jedynie zwrócić uwagę na przygotowanie się w kontekście ubioru czy też tego co należy ze sobą zabrać. Przygotowanie się amatora i profesjonalisty niczym nie różni się od siebie. Jedynie dla tego drugiego jest to dość prosta sprawa, natomiast amatorzy mają zwykle wiele pytań i wątpliwość, a więc spakowanie się zajmuje im o wiele więcej czasu.

Jak się ubrać na spływ kajakiem?

Ubiór powinien być przede wszystkim uzależniony od pory roku, w której wybieramy się na spływ kajakowy. Jeśli planujemy spędzić kilka godzin w kajaku w okresie letnim, to warto założyć strój kąpielowy lub kąpielówki. Na nie należy ubrać spodenki oraz koszulkę z krótkim rękawem lub cienką i przewiewną tunikę bądź koszulę z długim rękawem. W gorące dni niezwykle ważne jest zabranie ze sobą nakrycia głowy, okularów przeciwsłonecznych, a także kremu z filtrem. Dzięki takiemu przygotowaniu mamy pewność, że słonce nas nie poparzy, a podczas postoju będziemy mogli popływać w rzece. Ważne jest, aby zawsze mieć na nogach buty (najlepiej sandały sportowe lub buty do sportów wodnych), gdy wychodzimy z kajaka, ponieważ na dnie rzeki mogą być kawałki szkła, ostre kamienie czy też patyki, które mogą nam pokaleczyć stopy. Zawsze warto zabrać ze sobą również kurtkę przeciwdeszczową i bluzę (najlepiej polarową), nawet gdy wybieramy się na spływ jednodniowy. Dzięki temu żadna pogoda nie zaskoczy nas. Jeśli planujemy spływ kajakowy poza sezonem letnim albo planujemy kończyć go po zachodzie słońca, to warto zabrać ze sobą cieplejszą odzież. Mogą to być dłuższe spodnie sportowe oraz lekki polar czy też kurtka softshell. Dobrze, gdy nasza odzież jest oddychającymi ubraniami sportowymi.

Co zabrać ze sobą na spływ kajakowy Krutynia?

Wybierając się na spływ kajakowy należy zabrać ze sobą co najmniej kilka rzeczy, które uważane są za niezbędne. Należą do nich:

 • telefon komórkowy z naładowaną baterią
 • podstawowe środki opatrunkowe lub mała apteczka (bandaż, gaza, plastry), środki odkażające, leki przeciwbólowe oraz przeciwgorączkowe, środki łagodzące oparzenia, preparat do smarowania po ukąszeniu przez owady, coś na alergię, a także rękawiczki jednorazowe i małe nożyczki
 • woda mineralna – przynajmniej 1,5 l na osobę
 • krem z wysokim filtrem UV
 • środki odstraszające komary
 • prowiant na czas płynięcia – można zabrać ze sobą kanapki, słodycze, owoce, jeśli planujemy dłuższy postój to kiełbaski na ognisko. W chłodne dni przydatny także będzie termos z ciepłą herbatą czy też kawą
 • worki na śmieci – dobrze jest mieć je ze sobą żeby móc zgromadzić śmieci w jednym miejscu i po zakończeniu spływu wyrzucić do kosza
 • komplet suchej odzieży – szczególnie przydatne jest to dla dzieci
 • worek wodoszczelny – warto zaopatrzyć się w nieprzemakalne worki, do których można schować telefon, dokumenty, kluczki od samochodu i zabezpieczyć je przed ewentualnym zalaniem. Warto ważne przedmioty umieścić w większym worku, dzięki czemu po ewentualnym zatopieniu łatwiej będzie go wyłowić.

BHP podczas spływu kajakowego

Podczas spływu kajakowego bardzo ważne jest dbanie o bezpieczeństwo. Należy podczas całego spływu kajakowego zachowywać się odpowiedzialnie, być rozważnym, a spożywanie alkoholu pozostawić na ognisko kończące spływ kajakowy. Jeśli płyniemy kajakiem dwuosobowym w dwie osoby, to osoba która jest cięższa lub bardziej doświadczona powinna siedzieć z tyłu. To do niej należy sterowanie kajakiem. Osoba mniej doświadczona lub lżejsza powinna siedzieć z przodu. Jej zadaniem jest informowanie sternika o ewentualnych przeszkodach czy też zakrętach pojawiających się przed dziobem jako szlakowy. Istotne jest zsynchronizowanie tempa wiosłowania, bo to znacząco ułatwia płynięcie i sterowanie. Jeśli kajakiem dwuosobowym płyniemy w pojedynkę, to siadamy z tyłu na miejscu sternik.

W kajaku bez problemu możemy także pływać z dzieckiem. Dziecko zawsze powinno siedzieć z przodu kajaku. Poza tym koniecznie przez cały spływ musi mieć dokładnie zapiętą kamizelkę. Dziecko zawsze płynie tylko i wyłącznie pod opieką osoby dorosłej. Do kajaku nigdy nie wsadzamy dwójki dzieci razem. Dzieci poniżej 5 roku życie powinny płynąć w kajaku jako trzecia osoba, na specjalnym dodatkowym siedzeniu. Należy jednak pamiętać, że tego typu siedzenie znajduje się pomiędzy siedzeniami standardowymi i zabiera miejscu rodzicowi siedzącemu z tyłu kajaku. Nieodłącznym elementem spływów kajakowych jest pokonywanie przeszkód. Przepływając pod przeszkodą często należy złożyć wiosła na burtę, równolegle do kajaka. Nierzadko konieczne jest pochylenie się pod przeszkodą, wówczas pochylamy się do przodu. Jeśli kajak osiadł na mieliźnie, to po prostu wysiądźmy z niego i przenieśmy dalej. Zawsze, gdy uznamy, że poradzenie sobie z przeszkodą jest zbyt trudne, to należy wysiąść z kajaka i spławić go lub przenieść brzegiem.

Jak skorzystać z oferty spływów kajakowych Krutynią?

W celu skorzystania z naszej oferty spływów kajakowych rzeką Krutynia należy się z nami skontaktować. Jest to możliwe zarówno za pomocą telefonu, jak i poczty elektronicznej czy też formularza kontaktowego, który znajduje się na naszej stronie internetowej. Można także przyjść do nas osobiście. W przypadku organizowanych przez nas spływów tygodniowych należy upewnić się, że w interesujących Cię terminach są jeszcze wolne miejsca, a następnie dokonać rezerwacji noclegu i poinformować nas o tym. Płatności dokonasz na miejscu po przyjeździe. Jeśli, natomiast interesuje Cię spływ kajakowy dla grupy zorganizowanej, to skontaktuj się z nami, a na pewno znajdziemy dogodny termin i odpowiedni do oczekiwań szlak. Zapraszamy serdecznie do zapoznania się z naszą ofertą oraz do wyruszenia z nami w kajakową przygodę po Mazurach rzeką Krutynia!

 • Spływy weekendowe Krutynią

  Zapraszamy wszystkich, którzy chcieliby zakosztować ciekawej przygody, do zapoznania się z naszą ofertą na weekendowe spływy kajakowe. Aktywny wypoczynek podczas spływu rzeką Krutynia, zapewni niezapomniane wrażenia. Nasza oferta obejmuje noclegi w Ukcie oraz pyszne regionalne posiłki, które zaspokoją nawet najbardziej wymagające podniebienia. Zapewniamy transport uczestników oraz całego sprzętu na poszczególne odcinki tras kajakowych. Spływy odbywają się w kajakach dwuosobowych, dlatego oferta skierowana jest także do rodzin z dziećmi. Gwarantujemy udaną zabawę, którą będziecie Państwo wspominali latami. Na każdą osobę biorącą udział w naszym spływie kajakowym czeka niesamowita przygoda pośród wspaniałej mazurskiej flory. Wyjazdy weekendowe pozostawiają także czas na zwiedzanie okolicy spacerem czy rowerem.

 • Spływy jednodniowe Krutynią

  Jednodniowe spływy kajakowe są idealne do aktywnego wypoczynku, dla osób które chcą poczuć odrobinę adrenaliny w codziennym życiu. Organizujemy spływy kajakowe dla grup zorganizowanych, osób prywatnych (zbieramy grupy) oraz dla firm - jako ciekawa forma wyjazdów integracyjnych. Przełam codzienną nudę, przyjedź do Ukty i skorzystaj z naszej oferty na spływy kajakiem rzeką Krutynia. Gwarantujemy wspaniałe przeżycia oraz przyjemną atmosferę. W naszej ofercie mamy różnorodne trasy kajakowe o zróżnicowanych stopniach trudności. Każdy znajdzie u Nas szlak dostosowany do jego możliwości, aby móc w spokoju rozkoszować się otaczającą przyrodą nietkniętą ręką człowieka. W cenie spływu jest także regionalny, domowy posiłek, który serwujemy przed lub po spływie kajakiem.

 • Spływy tygodniowe Krutynią

  Spędź z nami niezapomniany tydzień na łonie natury i przeżyj przygodę swojego życia. Oferujemy spływy najpiękniejszym szlakiem kajakowym w Europie - rzeką Krutynia. Nasza oferta obejmuje transport na początek spływu lub na zakończenie, w zależności od wybranej trasy. W naszym zakresie pozostaje przygotowanie oraz dostarczenie kajaków na odpowiedni fragment trasy kajakowej. Do Państwa dyspozycji posiadamy kajaki jedno, dwu oraz trzy osobowe. Oferta nasza zawiera także dwa domowe posiłki dziennie wydawane w dogodnych dla Państwa godzinach. Jeśli jesteś miłośnikiem spędzania czasu na świeżym powietrzu - ta oferta jest dla ciebie. Zapraszamy do wspólnej zabawy i eksploracji naturalnych mazurskich terenów.

 • Spływ kajakowy Krutynia – cennik

BLOG PODRÓŻNICZY
blog
Zapraszamy do odwiedzenia naszego Bloga !
Kontakt
catering - 883 856 086
kajaki - 691 290 961

 

12-220 Ukta
Ukta 68/2
woj. warmińsko-mazurskie

 

biuro@uktaglowna.pl 

 

Używamy plików cookies, by ułatwić korzystanie z naszych serwisów.
Jeśli nie chcesz, by pliki cookies były zapisywane na Twoim dysku zmień ustawienia swojej przeglądarki.

OK